[smartslider3 slider=10]

Luft-til-vand varmepumper – perfekt til nybyggeri

Du kan finde Daikin luft/luft og luft/vand varmepumper  på vores Webshop her

Er du på udkig efter en stabil og energieffektiv kilde til opvarmning af rum og brugsvand? Så er luft-til-vand varmepumpe det sikre valg.

Med den er du nemlig sikret en høj ydelse og et lavt energiforbrug samt brugervenlig styring og simpel montering af din varmepumpe ved at vælge luft-til-vand som din opvarmnings- og nedkølingskilde.

Lavtemperatur-varmepumper er det optimale valg til nye boliger eller nybyggeri. Og når den kombineres med gulvvarme eller lavtemperatur-radiatorer, kræver konfigurationen mindre energi til opvarmningen af din bolig. Luft-til-vand varmepumper er derfor et sikkert valg som varmekilde – især i nybyggerier, hvor isoleringen er god.

Luft-til-vand varmepumperne egner sig dog også som et alternativ til for eksempel olie- og gasfyr i velisolerede, ældre boliger, og du kan derfor med fordel vælge at udskifte de gamle opvarmningskilder, hvis du ønsker at spare penge på varmeregningen.

Luft-til-vand varmepumper er designet til Europa, og de passer derfor bl.a. perfekt til det kolde nordiske klima og vores nordiske boligstil.

Drives af vedvarende energi

Ved at udvinde vedvarende energi fra udeluften varmer lavtemperatur din bolig og forsyner den med varmt brugsvand på en bæredygtig måde.

Hos os er det vores mission at tilbyde vores kunder komfortable og brugervenlige løsninger med minimale miljøbelastninger, og vi har ligeledes vægtet såvel kvalitet som bæredygtigheden højt i udviklingen af vores luft-til-vand varmepumper.

  • Luft-til-vand varmepumperne drives af 75 % vedvarende energi udvundet af udeluften og 25 % elektricitet
  • Har opnået A++ energimærke for opvarmning
  • Hvis du kombinerer din varmepumpe med støtte fra solenergi, øger du besparelserne på varmt brugsvand

Der er altså store besparelser at hente ved at vælge luft-til-vand varmepumpe – vi fører flere forskellige mærker og modeller, så der kan findes en løsning til ethvert hjem. Som eksempel kan nævnes Daikin Altherma 3-gulvmodel, der kun optager 0,36 m² gulvplads og desuden er nem at installere. Vores revolutionerende Altherma 3 har et prisvindende design, en intuitiv styring og en fremtidssikret teknologi – det er markedets første luft-til-vand varmepumpe, der kører på det såkaldte R32-kølemiddel, som er et mere miljøvenligt kølemiddel end det traditionelle R410A-kølemiddel, i og med der skal bruges mindre af midlet for at opnå det samme.

Men uanset hvilken luft-til-vand varmepumpe du vælger, får du et energieffektivt alternativ til andre opvarmnings- og nedkølings kilder.

Prisvindende design

Daikin Altherma 3 har fået IF-designprisen og Reddot Product Design-prisen for sit innovative design. Denne pris er en af de største og mest prestigefyldte i verden.