Daikin Luft til Luft varmepumper

Vi bruger kun anerkendte mærker og fra danske grossister, parallelimport findes ikke hos SK-varmepumper

Du kan finde Daikin luft/luft og luft/vand varmepumper  på vores Webshop her

Alle med tidløs design og med støjsvage inde og ude dele.

Bemærk at varmepumper er energimærket, vi anbefaler A+++ så du får den bedste økonomi i drift, altså ingen overraskelser på elregningen.

Indbygget eller mulighed for tilkøb af WI-FI moduler så alle modeller er egnet til sommerhuset, helårsboligen eller kolonihaven.

Alle modeller har “low noise” funktion så de også kan bruges i soveværelset.

SCOP op til 5,1

Vælger du en af vores anbefalet varmepumpe, får du ikke kun et sundt og behageligt indeklima, men også en energieffektiv opvarmning med en lille miljøpåvirkning. Varmepumpene har nemlig den højeste energiklasse på A+++ og en høj SCOP-værdi.

Alle varmepumper køre på det nye miljøvenlige kølemiddel, R32


 

Luft til luft varmepumper

Med henblik på udførelsen af installering, servicering, vedligeholdelse eller reparation af anlæg eller udstyr, der indeholder, eller hvis funktion afhænger af, fluorholdige drivhusgasser, og for hvilket der kræves autorisation eller uddannelsesbevis i henhold til artikel 10, må fluorholdige drivhusgasser kun sælges til og købes af virksomheder, som har de relevante autorisationer eller uddannelsesbeviser i henhold til artikel 10, eller virksomheder, der beskæftiger personer, der har en autorisation eller et uddannelsesbevis i henhold til artikel 10, stk. 2 og 5.”

Du finder hele teksten her – det drejser sig om forordning 517 Artikel 11 stk. 4: https://www.kmo.dk/Dokumenter/Forordning%20nr.%20517-2014%20ny%20F-gasforordning.pdf 

Med andre ord betyder det at du ikke som privatperson uden autorisation og KMO nummer må købe et anlæg i hvilket som helst byggemarked eller internet shop og installere det selv

 

Forside