Luft til luft varmepumper

Salg af varmepumper - luft/luft og luft/vand

Daikin PERFERA R32 – intelligent komfort 3,6 kW Kapacitet (min/max) 1,4 – 5,2 kW SCOP 4.85


Daikins luft-luft varmepumpe er både mere effektiv og miljøvenlig end sine forgængere. Daikin har i den sidste tid haft fokus på Bluevolution – en ny teknologi, der arbejder for en så god atmosfære i hjemmet som muligt.
Vælger du denne Daikin varmepumpe, får du ikke kun et sundt og behageligt indeklima, men også en energieffektiv opvarmning med en lille miljøpåvirkning. Daikin varmepumpe har nemlig den højeste energiklasse på A+++ og en SCOP-værdi på 5,1.
Denne Daikin-model er udstyret med en ganske særlig teknologi bestående af en sensor, der kan registrere dig, når du er i nærheden. Det betyder, at luftvarmepumpen automatisk skifter til en energibesparende tilstand og sparer ekstra energi, når du ikke befinder dig i nærheden af den. Desuden blæser den luften væk fra dig, så du ikke rammes direkte af en kølig eller varm luft. Daikin varmepumpen spreder luftstrømmen både lodret og vandret – ja, i alle retninger, så den når hvert et hjørne.
Daikins særlige “Flash Streamer” renser din luft for skadelige partikler såsom skimmel, vira, allergener og nitrogenoxider via et særligt filter, der også fjerner lugte. Varmepumpen er en af de første luft-luft varmepumper med det miljøvenlige kølemiddel, R32. 
En anden stor fordel du får, ved at vælge en luft-luft varmepumpe er, at den er utroligt støjsvag. Varmepumpen er så stille, at du næsten ikke kan høre den, og om natten er Daikin varmepumpen endnu mere støjsvag, så hele familien kan sove godt!

Med henblik på udførelsen af installering, servicering, vedligeholdelse eller reparation af anlæg eller udstyr, der indeholder, eller hvis funktion afhænger af, fluorholdige drivhusgasser, og for hvilket der kræves autorisation eller uddannelsesbevis i henhold til artikel 10, må fluorholdige drivhusgasser kun sælges til og købes af virksomheder, som har de relevante autorisationer eller uddannelsesbeviser i henhold til artikel 10, eller virksomheder, der beskæftiger personer, der har en autorisation eller et uddannelsesbevis i henhold til artikel 10, stk. 2 og 5.”

Du finder hele teksten her – det drejser sig om forordning 517 Artikel 11 stk. 4: https://www.kmo.dk/Dokumenter/Forordning%20nr.%20517-2014%20ny%20F-gasforordning.pdf 

Med andre ord betyder det at du ikke som privatperson uden autorisation og KMO nummer må købe et anlæg i hvilket som helst byggemarked eller internet shop og installere det selv

INNOVA SPLITANLÆG

Varemærke: Innova
Kølekapacitet: 1-4.8 kW
Varmekapacitet: 0.75-7.2 kW
Lydniveau: 57 dB(A) udedel
Energiklasse: A+++/A+++
Lydniveau: 21-45 dB(A) Indedel
Luftmængde: 270-860 m³/h

Tilkøb. 699.-
WiFi modul till Innova Platinum.
OSK102 er en USB-stick som enkelt tilsluttes indedelen og dermed muligør fjernstyring af varmepumpen via mobiltelefon eller tablet.